AKTUALNOŚCI
Money.pl Warto poznać przepisy przed wycieczką. 80 euro za trzaśnięcie Onet Izrael odkrył sekret Hezbollahu w Libanie. Mamy zdjęcia Onet Śmiertelnie groźny upał w Europie. Sekretarz USA ds. energii: przestańcie marudzić, zimą macie gorzej Onet "Sezonowa migracja flamingów z Ukrainy". Eksplozje w rosyjskim Wołgogradzie [NAGRANIA] Gazeta.pl USA znów uderzyły w Iran. To odwet za atak na statek w cieśninie Ormuz Onet Nowe zarobki żołnierzy od 1 lipca. Nawet 626 zł za dzień służby Money.pl Wyniki exit poll. Nawrocki: zwyciężymy i ocalimy Polskę Onet Nocna akcja ratunkowa nad Zalewem Zemborzyckim. 18-latek zniknął pod wodą Money.pl Francja wprowadza kary i zakaz? Polski serwis wyjaśnia manipulację Onet "Rozmiary Rosji stały się jej słabością". Gen. Hodges: Putin nie jest w stanie zmienić przebiegu wojny Money.pl Nasi sąsiedzi legalizują marihuanę. Do 100 gramów na własny użytek Gazeta.pl "Miliardy z KPO na cyfryzację to finansowanie pozorowanej, udawanej edukacji" Money.pl Banki w Polsce puchną od pieniędzy. Znaczący wzrost zysków Money.pl Bombardowanie Iranu przez USA. Oto irańskie obiekty nuklearne Gazeta.pl Ratownicy do dyspozycji mają "łopaty i paznokcie". Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli Gazeta.pl Co w Rosji piszczy? Putin żyje iluzjami, które sprzedają mu jego podwładni Onet Zapłakany chłopiec na pasie awaryjnym. Biegł poboczem w upale Gazeta.pl Zakończono prace poszukiwawcze w Puźnikach. Cienkowska: Nie odnaleziono drugiej mogiły Gazeta.pl Kryzys w Warszawie i innych miastach oddala plan odejścia od dwukadencyjności. "Są ważniejsze sprawy" Money.pl Najdroższe bombowce świata spuszczone ze smyczy. B-2 Spirit nad Iranem Gazeta.pl Przełom w negocjacjach Izraela z Libanem. Rubio: Dziś jest dobry dzień Onet USA uderzyły w cele w Iranie. Wojsko udostępniło nagranie Money.pl Polacy chętnie spędzają tam wakacje. Dla Niemców zrobiło się za drogo Gazeta.pl Im gorzej, tym lepiej. Konfederacja zadowolona, bo mamy konflikt z Ukrainą
Subskrybuj

Do USA płyną gratulacje

Opinie opiniami, a dyplomacja dyplomacją. Po wygranej Donalda Trumpa, dla wielu jednak nieoczekiwanej, z wielu stolic płyną oficjalne gratulacje. Najważniejsi politycy mają też nadzieję na dalszą współpracę. Nie mogą przecież napisać, że gratulują wygranej, ale się z nią nie zgadzają i jej nie uznają.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk kilka dni temu napisał na Twitterze, że według jego żony „jeden Donald w zupełności wystarczy”. Teraz wysyła razem z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem list: „Europejczycy wierzą, że USA będą nadal inwestować we współpracę ze swymi przyjaciółmi i sojusznikami”. Przekonują, że obecnie wzmocnienie stosunków transatlantyckich jest ważniejsze niż kiedykolwiek, bo tylko ścisła współpraca UE i USA może przynieść postęp w mierzeniu się z bezprecedensowymi wyzwaniami.

Pytanie tylko, czy kolejnym wyzwaniem nie będzie właśnie współpraca z nowym prezydentem USA. Nie mają wyjścia, muszą rozmawiać. Trump też musi rozmawiać. Oficjalne zaproszenie do Europy już jest.

Co z Polską?

Prezydent Andrzej Duda też pogratulował Donaldowi Trumpowi wygranej, życząc mu bardzo udanej kadencji. „Więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach, u których podstawy leży wolność, tak droga Polakom, Amerykanom i mnie osobiście” – to fragment listu Andrzeja Dudy. Pytanie, czy tak samo myśli ta druga strona.

Do tej pory Barack Obama pogroził palcem prezydentowi Dudzie i wezwał go do przestrzegania konstytucyjnych zasad. Teraz przynajmniej będzie spokój – myślą zapewne politycy PiS. Okazją do spotkania prezydentów będzie szczyt NATO w Brukseli w przyszłym roku.

Co z naszym bezpieczeństwem?

Według ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, pierwszym punktem rozmów z nowym prezydentem USA będzie właśnie bezpieczeństwo i uzyskanie zapewnienia o tym, że decyzje sojusznicze będą realizowane. Chodzi przede wszystkim o obiecaną już rotacyjną obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce i o gwarancje NATO. Ciekawe tylko, czy polski rząd był w stanie dotrzeć już do otoczenia Trumpa. Czas zapewne będzie miał znaczenie.

Według PiS, to dobry wybór

Prawdziwym dyplomatą okazał się szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki, który powiedział dzisiaj wprost: – Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych to dobry wybór i dobra wiadomość dla Polski; jesteśmy przekonani, że stosunki polsko-amerykańskie będą jeszcze lepsze niż były dotąd.

Skoro nie układają się relacje z UE, to nadzieją dla PiS może być właśnie Ameryka. I może właśnie z takim przywódcą. Prezydent Węgier Viktor Orban też się cieszy.


pap-maly-2 Zdjęcie główne: Donald Trump. Źródło EPA/Peter Foley, PAP/EPA.